Jdi na obsah Jdi na menu
 


     Auta

Blesk McQueen
(Richard Krajčo)
Tohle zbrklé závodní auto, ženoucí se za úspěchem je připraveno na to, aby se stalo nejmladším autem, které kdy vyhrálo Mistrovství o Zlatý píst a myslí jenom na dvě věci - na výhru a všechny výhody, které s tím souvisejí. Ale když se při objížďce dostane do zapomenutého města KARDANOVÁ LHOTA a musí se postarat samo o sebe, začíná přemýšlet o tom, co je v jeho životě nejdůležitější.


Sally
(Kateřina Brožová)
Tohle sportovní porsche z roku 2002 z Kalifornie se unavilo rychlým životem a začalo nový život v Kardanové Lhotě. Jako vlastník Motelu U Kužele a jedno z nejoptimističtějších propagátorů města doufá, že se jednoho dne vrátí ke své bývalé slávě a bude zase „v kurzu“. Najde okamžitě zalíbení v Bleskovi McQueenovi a pomáhá mu najít ten správný směr.

Doktor
(Jan Teplý)
Doktor Hudson z roku 1951, zdánlivě tichý venkovský doktor (mechanik) se záhadnou minulostí, je základním kamenem Kardanové Lhoty a také zastává úřad městského soudce. Doktor je respektovaný a obdivovaný lidmi z města, moc toho nenamluví a není ohromen příjezdem Bleska McQueena do města. Závodní auto posedlé rychlostí se doktorem příliš nezabývá a bere ho jenom jako staré „dědkovské“ auto, ale přijde na to, že tenhle starý model má ješte pár triků pod kapotou…

Ramone
(Vladimír Brabec)
Tenhle pomalý jezdec Impala z roku 1959, majitel Ramonovy umělecké lakovny, je skutečným umělcem pokud jde o barvu a kov, ale už roky nikoho nemaloval. Zatímco čeká na platícího zákazníka, který by se objevil, denně přemalovává sebe a doufá, že Blesk McQueen bude souhlasit a nechá ho, aby mu přidal několik nových ozdůbek.

Šerif
(Bolek Polívka)
Expert na silnici Route 66, auto policejní hlídky Mercury Police Cruiser z roku 1949, které se zapřísáhlo udržovat v Kardanové Lhotě pořádek a klid. Šerif je vždy na číhané na případné porušovatele rychlosti, kteří by se mohli chtít řítit jeho městem, a miluje vyprávění příběhů o své milované mateřské silnici a za městským billboardem si příležitostně dá šlofíka.

Burák
(Petr Novotný)
Tenhle starý dobrý odtahovák s velkým srdcem může být zvenku trochu sešlý, ale má nejrychlejší vlečné lano v Okresu výfukov a je vždycky tím prvním, kdo podá pomocnou ruku. Burák roztomilý a loajální k chybám, se spřátelí s Bleskem McQueenem a hned v něm vidí svého nového nejlepšího přítele navzdory spoustě jeho chyb. Burák, který se sám prohlásil za „nejlepšího řidiče na světě v jízdě pozpátku“ se vyžívá v „překlápění traktoru“, když zrovna neřídí firmu „Buráková odtahovka a vrakoviště“.

Luigi
(Jiří Prágner)
Tenhle společenský, vznětlivý fiat z roku 1959 s velkým srdcem řídí místní obchod s pneumatikami „Domov sklánějící se věže pneumatik“. Spolu se svým kámošem Guidem, zdvižným vozíkem, je Luigi vášnivým fanouškem závodních aut (tíhne k Ferrari). Obchod už nejde dobře celá léta, takže vždycky můžete počítat se smlouváním na novou sadu kol od tohohle veselého obchodníka.

Fillmore
(Jirí Machácek)
Minibus VW z roku 1960 je usedlík v Kardanové lhotě a je hippie, který si vaří své vlastní organické palivo a chválí jeho mnohé výhody. Návštevníci se o tom mohou přesvědčit sami v ochutnávací místnosti za jeho zeměměřičským palácem ozdobeným jeho milovanými korálky a obarvenými mašlemi. Jeho konspirační teorie a neudržovaný dvůr nesedí jeho sousedovi Seržovi, ale navzdory jejich častým hádkám nemohou žít jeden bez druhého.


V pořadí již šestý celovečerní počítačový animák studia Pixar (ToyStory, Hledá se Nemo, Úžasňákovi). Pokračuje obdivuhodná série, nebo jsme svědky prvního zakopnutí počítačového krále. Obrazek

O trička s logem filmu hrajte ZDE. 

Celovečerních počítačových animáků od jejich filmového objevení před jedenácti lety přibývá každý rok téměř geometrickou řadou. Co na začátku bylo výhradně doménou studia Pixar, je dnes běžnou záležitostí pro všechny, s kvantitou logicky klesá kvalita jednotlivých kousků, z nichž za poslední dva roky jen málokterý dosáhne alespoň na lepší průměr. Oživit uvadající pramen svěžesti přichází kdo jiný než Pixar, a návrat je to vskutku královský.

S každým dalším filmem stoupá nejen technická preciznost a obrazová kvalita, ale také vybroušenost každého políčka a každé minuty děje. Jednotlivé vtipy jsou promyšleny a načasovány s obdivuhodnou přesností. To, co se někteří tvůrci nenaučí za celou svojí profesní kariéru, má Pixar v malíčku za pouhých jedenáct let celovečerní praxe.

Jejich finta je přitom ďábelský jednoduchá. Příběhy a na ně namotané vtípky vycházejí z důvěrné známých, chce se dokonce říci zaběhaných klišé a situací, do kterých jsou namíchány ty nejprimitivnější filmové zápletky a z nich plynoucíObrazek ponaučení. Co je však v režii Pixarů unikátní, je jejich vždy profesionální aplikace a především do absolutní detailní dokonalosti dovedená atmosféra.

Auta to jen a jen potvrzují. Na příběhu frajerského sporťáku Bleska McQueena, který se náhodou dostane z vyleštěného prostředí závodních drah do Zapadákova kdesi na Středozápadě, aby zde našel přátele, lásku a nakonec i sám sebe – není vůbec nic nového.

Sobecký hrdina nemá žádné opravdové přátele a svůj pobyt v městečku bere zpočátku jako vrchol zoufalství. Ale čím více poznává jeho obyvatele, tím více se mu zde začíná líbit a začíná objevovat všechny pozitivní věci v životě jako je čest, obětování, přátelství – no však to znáte.

Ale zlaté filmové pravidlo praví, že lepší je z klišé vyjít, než k němu dojít, a Pixaři mu ve svých filmech dodávají druhý rozměr. Jednoduchá a důvěrně známá zápletka je tu jen proto, aby jí divák mohl zpracovat v podstatě automaticky a plně se přitom věnovat tomu nejpodstatnějšímu – prostředí.

Nejdříve to byly hračky, potom brouci, následně příšerky, také ryby a naposledy dokonce comicsoví hrdinové, teď si Pixaři ukázali prstem na auta a vycucali z jejich výfuku co šlo. V prostředí Aut tak žijí jen samá auta, každá s vlastním obličejem, zvyky, zaměstnáním či tajemstvím.

Od závodního okruhu (na stadiónu v hledišti jsou samozřejmě jen auta) přes běžný život na silnících (včetně helikoptér či stíhaček) až po obyvatele Kardanové Lhoty (jeden z mnoha příkladů výborného českého překladu) – to vše má čtyři kola.

Opět tedy něco zdánlivě obyčejného, ale právě v režii Pixarů je radost sledovat, jak třeba jen obyčejná výměna pneumatik dokáže být zábavnou záležitostí či jak legrační může být třeba venkovská hra na strašení natvrdlých traktorů. Ať už hlavní nebo vedlejší hrdinové, všechny to jsou opět vlastně obyčejné ohrané charaktery, ale díky jejich motorové podstavě se jim musíte prostě smát. Obrazek

Ano, popisovat na papíře, jak se zhulený hipísácký Volkswagen hádá se zatvrzelým militantním Jeepem, čím se má vítat nový den, je poněkud sucharská záležitost, ale stejně absurdně vypadá popis tří otců vyprovázející své děti do rybí školky (Hledá se Nemo) – a jaká to byla zábava.

Naroubování lidských vlastností pod kapotu automobilů je ovšem jen první vlna vtipů, které na vás Auta navalí. Dočkáte se také roztomilých slovních hříček, popkulturních odkazů, narážek, parodií, obyčejných zakopávání o výmoly – v každé vteřině se jich skrývá alespoň pět a když vás nedostane první nebo druhý, tak čtvrtý určitě.

Pochytit je všechny na první či druhé zhlédnutí je absolutně bez šance, přesto si už před první návštěvou pořádně namasírujte bránice, takový nápor jste už hodně dlouho nezažili.

Nějak se dlouze rozepisovat o propracované vizuální stránce je v případě Pixarů zcela zbytečnou záležitostí – pokud si zrovna oddechnete od náporů vtipů, určitě vás propracovaný lesk automobilů či nádherná barevná stopa amerického venkova udeří do obličeje.

Počítačový původ dal navíc tvůrcům naprostou svobodu, takže kamera svobodně poletuje tak, abyste se opět vydatně nabažili do nejmenších detailů. Když vám renderování jednoho políčka zabere i s nejrychlejšími stroji 17 hodin, nedivte se, že si někdo dá tu práci propracovat ho do absolutní dějové, slovní i obrazové dokonalosti.

Teď by měly přijít na řadu nějaké ty výtky, ale Auta jich mají překvapivě poskrovnu, snad jen obehraná zápletka by mohla po čase a odeznění humoru obnažit svojí nevysokou úroveň. A ve velké nevýhodě budou ti, kdo nedokážou pochytit alespoň třetinu všech narážek, připravují se tak o velkou část zábavy.

Skoro se chce říci, že Pixaři natočili Auta ne pro děti na celém světě, ale hlavně pro dospěláky z USA, vždyť se celý příběh točí okolo v Evropě nepříliš populárního závodu NASCAR a děti si kromě vyplazených jazyků a několik legračních karambolů toho zas tolik neužijí. Obrazek

Ale čert to vem, jestli totiž je něco na filmech od Pixarů nedostižného, tak je to přenesená láska a úcta k tématu, které zpracovávají a jakým způsobem nakazí svým humorem diváky. Zas jím to prošlo, pacholkům, už pošesté za sebou a doufám, že tahle série jim jen tak neskončí.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

super fruter auta

(anduláček poláček, 11. 6. 2007 18:50)

Poprvé jsem auta viděla v kině. moc se mi to líbilo aproto jsem po autech dlouho pátrala až jsem je nakonec našla .A ted je proste miluju.

AUTÁÁÁÁ

(mišuška, 27. 5. 2007 8:55)

je to prostě uplně super film mám ho na DVD a je prostě ulně super

AUTÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁ

(misuska, 27. 5. 2007 8:54)